Oscarsgalan

Allt om Oscarsgalan 2014

Då har så äntligen nomineringarna för 2011 presenterats. Tyvärr fick Sverige inte med I rymden finns inga känslor, desto bättre gick det dock för The King’s Speech som fick flest nomineringar (12st).

Den 27:e Februari får vi se vilka i listan nedan som plockar hem statyetterna!

Bästa film:

Black Swan
The Fighter
Inception
The Kids Are All Right
The King’s Speech
127 Hours
The Social Network
Toy Story 3
True Grit
Winter’s Bone

Bästa regi:

Darren Aronofsky, Black Swan
David O. Russell, The Fighter
Tom Hooper, The King’s Speech
David Fincher, The Social Network
Joel and Ethan Coen, True Grit

Bästa manliga skådespelare:

Javier Bardem, Biutiful
Jeff Bridges, True Grit
Jesse Eisenberg, The Social Network
Colin Firth, The King’s Speech
James Franco, 127 Hours

Bästa kvinnliga skådespelerska:

Annette Bening, The Kids Are All Right
Nicole Kidman, Rabbit Hole
Jennifer Lawrence, Winter’s Bone
Natalie Portman, Black Swan
Michelle Williams, Blue Valentine

Bästa manliga biroll:

Christian Bale, The Fighter
John Hawks, Winter’s Bone
Jeremy Renner, The Town
Geoffrey Rush, The King’s Speech
Mark Ruffalo, The Kids Are All Right

Bästa kvinnliga biroll:

Amy Adams, The Fighter
Helena Bonham Carter, The King’s Speech
Melissa Leo, The Fighter
Hailee Steinfeld, True Grit
Jackie Weaver, Animal Kingdom

Bästa manus baserat på förlaga:

127 Hours, Danny Boyle och Simon Beaufoy
The Social Network , Aaron Sorkin
Toy Story 3, Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton och Lee Unkrich
True Grit, Joel Coen och Ethan Coen
Winter’s Bone, Debra Granik och Anne Rosellini

Bästa originalmanus:

Another Year, Mike Leigh
The Fighter, Scott Silver, Paul Tamasy och Eric Johnson
Inception, Christopher Nolan
The Kids Are All Right, Lisa Cholodenko och Stuart Blumberg
The King’s Speech, David Seidler

Bästa utländska film:

Biutiful
Dogtooth
In a Better World
Incendies
Outside the Law

Bästa animerade film:

How to Train Your Dragon
The Illusionist
Toy Story 3

Bästa foto:

Black Swan, Matthew Libatique
Inception, Wally Pfister
The King’s Speech, Danny Cohen
The Social Network, Jeff Cronenweth
True Grit, Roger Deakins

Bästa klippning:

Black Swan, Andrew Weisblum
The Fighter, Pamela Martin
The King’s Speech, Tariq Anwar
127 Hours, Jon Harris
The Social Network, Angus Wall och Kirk Baxter

Bästa dokumentär:

Exit through the Gift Shop
Gasland
Inside Job
Restrepo
Waste Land

Bästa musik:

How to Train Your Dragon, John Powell
Inception, Hans Zimmer
The King’s Speech, Alexandre Desplat
127 Hours, A.R. Rahman
The Social Network, Trent Reznor och Atticus Ross

Bästa låt:

Coming Home, Country Strong
I See the Light, Tangled
If I Rise, 127 Hours
We Belong Together, Toy Story 3

Bästa specialeffekter:

Alice in Wonderland
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
Hereafter
Inception
Iron Man 2

Bästa kostym:

Alice in Wonderland, Colleen Atwood
I Am Love, Antonella Cannarozzi
The King’s Speech, Jenny Beavan
The Tempest, Sandy Powell
True Grit, Mary Zophres

Kategorier: Nomineringar

Comments are closed.